A közösségi szolgálat szabályzata
Budapesti Gazdasági SZC
Logisztikai és Kereskedelmi Technikum és Szakképző Iskola
1087 Budapest, Szörény utca 2-4.
Jogszabályi háttér
A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II.7.) Korm. rendelet.
Közösségi szolgálat legfontosabb tartalmi elemei
A középiskolai nappali képzésben résztvevő és az érettségi vizsgát 2016. január1-ét követően megkezdő tanulók esetében az érettségi vizsga megkezdésének feltétele az 50 óra közösségi szolgálat teljesítése (kivétel: a sajátos nevelési igényű tanulók körében a szakértői bizottság ez irányú javaslata alapján a közösségi szolgálat teljesítésének kötelezettsége mellőzhető). Azok a tanulók, akik érettségire felkészítő középiskolában nappali rendszerű iskolai oktatásban szereznek érettségi bizonyítványt, szintén vonatkozik az iskolai közösségi szolgálat kötelezettsége; a magántanulókra szintén vonatkozik ez a kötelezettség.
A közösségi szolgálat keretei között
- az egészségügyi,
- a szociális és jótékonysági,
- az oktatási,
- a kulturális és közösségi,
- a környezet- és természetvédelemi,
- a katasztrófavédelmi,
- a rendvédelmi szerveknél bűn- és balesetmegelőzési
területen folytatható tevékenység.
A tanulók olyan tevékenységet nem végezhetnek, amely bármely intézmény munkatársainak előírt kötelessége, amelyért egyébként ellenszolgáltatás járna. Kiemelt cél, hogy a tanuló megtapasztalhassa az önzetlen segítés, az adás örömét.
A közösségi szolgálatot 9-12. évfolyamon kell megszervezni. Ennek szervezése, koordinálása az iskola feladata. Természetesen a tanuló és a szülő is tehet javaslatot a fogadó intézményre.